Cerrahi operasyonlarda kullanılan bu kemikler, toplama, yıkama, işleme ve sterilizasyon teknolojilerine göre kaynaşma/iyileşme süreçleri değişkenlik göstermektedir. İnsanlarımızın bilimsel olarak anlamamaları doğaldır, fakat görsel dikkat etmesi gereken başlıca faktör, kendilerine kullanılan kemik greftlerinin renkleri “beyaz yada beyaza çok yakın renkte”olmalıdır.

Soldaki resimde gördüğünüz kemik allogrefti “İnsan kaynaklı kemik grefti” dir. Kemik greftleri işleme teknolojisine göre farklılıklar göstermektedir. Dünyada ki tüm kemikler (insan-hayvan-sentetik) işlendikten sonra dahi beyaz renkte olmalıdır.

Soldaki kemik grefti (beyaz renk) ideal kemik greftidir.

Soldaki kemik grefti (sarı renk) ortalama 4-6 ay ve fazlası kaynaşma/iyileşme süresi uzun olan kemik greftidir.

Soldaki kemik grefti (kahverengi renk) kaynaşma/iyileşme süresi sorunlu olan kemik greftidir. Bu kemik greftlerininin kullanılmasını önermiyoruz.

Sebepler;

1- Bu kemikler çoğunlukla son kullanım tarihi geçmiş ve tekrar sterilize edilmiş olup, kemiğin öz niteliklerini kaybetmiş olup, sağlık sektöründe çöp ürün olarak adlandırılmaktadır.

2- Hastalıklı (hiv-hepatit vb.) olma ihtimali yüksektir.

3- Kaynaşma ve iyileşme süreci bilinmemektedir.

4- Cerrahi operasyon sonrası kaynaşma/iyileşme olmaması ihtimali yüksektir.

5- Operasyon bölgesinde enfeksiyon olma ihtimali yüksektir.

6- Vücuda göre değişiklik gösteren sorunlar ile karşılaşabilme ihtimaliniz olabilir.

Sonuç olarak;

Operasyonda kullanılacak kemik greftlerinin “kullanımından sonra vücutta olabilecek hasarlarda/sorunlarda, sigortası var mıdır?Lütfen “doku bankası sigorta belgesini” doktorunuzdan isteyiniz.

Her kemik greftinin insana verdiği zarardan dolayı bir sigortası olmak zorundadır. Ülkemiz bu şartlarla kemik greftlerine ithalat izini vermektedir.

Kullanılan hastada “kemik greftleri” sebebi ile oluşacak her türlü sorunlar ile ilgili “Sağlık Bakanlığı Doku ve Organ Nakli Daire Başkanlığı ile iletişime geçiniz veya bizlerle iletişim kurunuz. İletişim adresimiz